вівторок, 23 лютого 2016 р.

Шкільні підручники відірвані від життя, - Совсун

В Україні необхідно провести тривалу та системну роботу для вирішення проблеми якості шкільних підручників. Про це під час свого виступу у парламенті наголосила перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.

За її словами, проблемні питання підручників накопичувалися роками, підручники не цікаві для дітей, сповненні анахронічних прикладів, що відірвані від сучасного життя і більше того, не спонукають дітей до навчання.

«Ми говоримо про те, що потрібна тривала та система робота для вирішення цієї проблеми», - підкреслила Совсун.

Вона зауважила, що для того, щоб покращити якість підручників у 2015 році було затверджено нове положення про конкурс підручників. Серед основних змін цього конкурсу є те, що на конкурс можна подаватися не лише видавництвам, а й окремим авторам тому, що дозволено подавати рукописи підручників. Це дозволить розширити перелік авторів, які беруть участь у написанні підручників.

По-друге, розроблені окремі вимоги до експертів, які перевірятимуть підручники.

По-третє, суттєво розширено права вчителів та школи на вибір підручників.

«Безпосередньо більшість вчителів можуть визначати, які підручники є найкращими», - зазначила перший заступник міністра.

Заступник міністра також повідомила, що конкурс підручників, який стартував 8 лютого, буде завершено в травні. Для того, щоб уникнути проблем із замовленням підручників у 2016 році, одразу буде оголошено про тендерну закупівлю підручників.

вівторок, 16 лютого 2016 р.


Сергій Квіт: звіт про роботу МОН у 2015 році

16 лютого відбулось засідання Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти, на якому було заслухано звіт міністра освіти і науки Сергія Квіта про хід і результати виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України у 2015 році.

Як зазначив Сергій Квіт щодо реформування галузі освіти, Міністерство разом з профільним Комітетом Верховної Ради України, громадськістю та експертами розробили два важливих законопроекти «Про освіту», «Про професійну освіту». Ці проекти законів уже внесені на розгляд до Верховної Ради.

За словами Квіта, одне із важливих завдань, над яким працює Міністерство освіти і науки – оновлення змісту і стандартів освіти. У 2015 році було спрощено навчальні програми для учнів 1-4 та 5-9 класів загальних середніх навчальних закладів. «Велика проблема наших шкіл – перевантаженість програм, тому спростити і зробити їх більш цікавими для дітей – надважливе завдання», - підкреслив міністр.

У 2015 році збільшено кількість годин на вивчення іноземної мови. Вперше в країні запроваджено літні мовні табори, якими було охоплено 120 тисяч школярів. «Це великий волонтерський проект, до якого залучили як вітчизняних, так і зарубіжних партнерів. Ми намагалися охопити літніми мовними таборами і сільські школи. Він триватиме і в цьому році», - повідомив Квіт.

Міністр зазначив, що Урядом у 2015 році було виділено 100 млн. на обладнання для кабінетів фізики, а також закладено 650 млн. гривень для придбання шкільних автобусів. Іншу частину коштів на шкільні автобуси повинна забезпечити місцева влада. «Питання шкільних автобусів є важливою складовою створення опорних шкіл. Опорні школи – в центрі уваги Уряду на цей рік, на їх створення виділено 200 млн. гривень», - додав він.

Окрім того, Міністерство освіти і науки розробило і затвердило 78 державних стандартів професійно-технічної освіти, створило 84 сучасних навчально-практичні центри професійно-технічної освіти. Після прийняття закону «Про професійну освіту» особлива увага буде приділятися мережі закладів професійної освіти. «Закон передбачає створення рад стекхолдерів, і в деяких областях такі ради вже починають створюватися. Саме вони визначатимуть, що їм потрібно для розвитку регіону, які професії», - наголосив міністр.

У 2015 році кількість місць в дитячих садочках зросла на 20 тисяч. Сьогодні МОН працює над зміною санітарних норм, які б відповідали сучасним вимогам. Також внесені зміни до Податкового кодексу з метою створення сприятливих умов для діяльності приватних дитячих садочків.

У вищій освіті триває імплементація Закону України «Про вищу освіту» Міністерством розроблено 20 нормативно-правових актів, понад 20 наказів, на погодженні знаходиться 15. За словами Сергія Квіта, Міністерство дотримується принципу університетської автономії – адміністративної, академічної, фінансової.

Сергій Квіт повідомив, що Міністерство працює над питанням відповідності державного замовлення потребам ринку праці. Сьогодні ВНЗ фінансуються за кількістю студентів, і коли зменшуються кошти на підготовку фахівців, зменшується і фінансування університетів. Тому Міністерство працює над кардинальною реформою системи державного фінансування у вищих навчальних закладах - блочно-грантовим фінансуванням. Кошти до вищих навчальних закладів надходитимуть разом із абітурієнтами. «Головна ідея - це базове фінансування вищих навчальних закладів, яке забезпечить життєдіяльність закладу», - пояснив міністр.

Окрім того, удосконалено систему зовнішнього незалежного оцінювання, запроваджено принцип пріоритетності вступу до вищих навчальних закладів, затверджено новий перелік галузей і спеціальностей, ведеться боротьба з плагіатом. Припинено діяльність понад 90 вищих навчальних закладів і їх філій, які надавали неякісну освіту.

Велика робота проведена у вирішенні питань переведення навчальних закладів із окупованих та непідконтрольних українській владі територій. Як повідомив Міністр, зараз вирішуються організаційні питання переведення кримського Таврійського університету імені Вернадського. Розроблено проект порядку надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти учасникам АТО.

Міністерством розроблено важливий законопроект, що стосується порядку вступу до вищих навчальних закладів для кримчан та дітей з окупованих територій «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території щодо забезпечення прав на здобуття освіти». Цей проект закону передбачає право визнавати кваліфікації, а не документи про освіту, видані окупаційною владою. Окрім того, проектом закону передбачені квоти для кримчан під час вступу до вищих навчальних закладів материкової України.

Квіт також нагадав, що для того, щоб надати можливість випускникам шкіл з окупованого Криму, Донецької, Луганської областей вступати до вищих навчальних закладів, в кожній області України є перелік шкіл, куди можна звертатися для дистанційного навчання, складання іспитів екстерном та отримання атестату.

За словами міністра, триває робота над реалізацією нових принципів в управлінні освіти. Так, затверджено нову процедуру ліцензування освітньої діяльності. Змінено процедуру призначення директорів шкіл, які  обиратимуться на конкурсних засадах. Скасовано понад 1600 показників галузевої звітності. Спрощено процедуру атестації для дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних  навчальних закладів.

У сфері міжнародного співробітництва Урядом погоджено заявку України на участь у міжнародному дослідженні PISA у 2018 році, реалізується проект модернізації законодавчих стандартів до принципу освіти навчання впродовж життя. Сергій Квіт підкреслив, що великий успіх досягнуто на міжнародному  рівні завдяки асоційованому членству України в Програмі ЄС «Горизонт 2020». Сергій Квіт нагадав, що за результатами тривалих переговорів, Україні було надано 95 % знижки у цій програмі. «Здобуті гранти перевищать суму внеску цієї програми»,- повідомив міністр освіти і науки.

середа, 10 лютого 2016 р.


У МОН створять інтерактивні підручники


9 лютого 2016 року в Міністерстві освіти і науки України відбувся інструктаж експертів із регіонів для здійснення експертизи електронних версій проектів підручників для учнів 8 класузагальноосвітніх навчальних закладів «Науково-методологічні засади створення сучасного підручника». Про це повідомляє прес-служба Міносвіти.
У заході взяли участь заступник міністра освіти і науки Павло Хобзей, президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень та директор Інституту модернізації змісту освіти МОН Наталія Вяткіна.
Як йдеться у повідомленні МОН, під час заходу Павло Хобзей виразив сподівання, що підручники для 8 класу будуть цікавими та інтерактивними, що відповідає сучасним освітнім інтересам і наголосив, що відповідальність експертів дуже велика, тому що позитивний висновок пускає підручник у світ.
На думку заступника міністра, підручники повинні обирати саме вчителі, а оцінювати їх будуть експерти. «Ви повинні дати «добро», що підручник відповідає усім критеріям. Від вашого вибору залежить якість освіти», — звернувся до присутніх експертів Павло Хобзей.
У свою чергу, директор Інституту модернізації змісту освіти МОН Наталія Вяткіна закликала експертів об’єктивно оцінювати рукописи підручників — зміст, методологію, правильність поставлених запитань наприкінці підручника тощо. «Дитина повинна творчо розвиватись, навчитись критичному мисленню, а також правильно формулювати відповіді на запитання», — вважає директор Інституту. Вона додала, що експертам в рецензіях потрібно враховувати всі зауваження рукопису.
У Міносвіти також зазначають, що Національною академією педагогічних наук України у співпраці з Міністерством освіти і науки, а також Інститутом модернізації змісту освіти МОН вперше розроблено посібник «Експертиза шкільних підручників», який містить інструктивно-методичні матеріали для експертизи електронних версій проектів підручників для 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів.

понеділок, 1 лютого 2016 р.


У МОН визначились, як обиратимуть нові підручники


Міністерством освіти і науки затверджено нове Положення про конкурсний відбір проектів підручників для учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Відповідний наказ уже пройшов процедуру державної реєстрації у Мінюсті.

Документом визначено порядок проведення конкурсного відбору рукописів або оригінал-макетів підручників для учнів шкіл та їх експертизи з навчальних предметів інваріантної складової типових навчальних планів.

Передбачається, що конкурс буде проводитись окремо для кожного класу у два етапи. Впродовж першого етапу здійснюватиметься експертиза електронних версій проектів підручників. Другий етап передбачає вибір підручників загальноосвітніми навчальними закладами.

Разом з тим, другий етап конкурсу підручників буде проводитись у два тури.
У першому турі другого етапу конкурсу вчителі шкіл мають ознайомитись з електронними версіями оригінал-макетів підручників і надати пропозиції керівнику ЗНЗ для прийняття рішення щодо вибору підручників з кожного навчального предмета, які пропонуються для використання в цьому навчальному закладі.

У другому турі другого етапу Конкурсу братимуть участь оригінал-макети підручників, які за підсумками першого туру другого етапу конкурсу будуть включені до переліку підручників, що можуть друкуватися за кошти державного бюджету.

Також кожен ЗНЗ у строк, визначений наказом МОН має заповнити спеціальну форму вибору електронних версій оригінал-макетів підручників з кожного навчального предмета в Репозитарії та передати її відповідному структурному підрозділу освіти місцевої державної адміністрації.

Результати конкурсу будуть розглядатись на колегії МОН, рішення якої є підставою для затвердження переліку підручників, що можуть друкуватися за кошти державного бюджету.

Положенням також визначені вимоги до конкурсних матеріалів та порядок подання їх на конкурс, створення конкурсних комісій тощо.

Також наказом МОН визнано таким, що втратив чинність, наказ відомства № 1149 "Про затвердження Положення про конкурсний відбір оригінал-макетів підручників для учнів 4 та 7 класів загальноосвітніх навчальних закладів".

Як відомо, чиновники МОН на тлі невдалої реалізації завдань з доставки підручників до шкіл у 2015 році, заявляють, що підручники для учнів восьмих класів, будуть доставлені до управлінь освіти вже влітку 2016 року.